Lukáš Vejřík se se svou studií zaměřenou na potravní chování sumce velkého stal vítězem Ceny Zdeňka Veselovského za nejlepší studentskou publikaci v oboru etologie za rok 2018. Cenu uděluje Česká a Slovenská etologická společnost.
Ačkoliv planktonní bakterie z kmene Chloroflexi jsou velmi početné jak v mořských, tak i slakovodních hlubokých vodách, doposud se je nepodařilo izolovaně získat pro laboratorní výzkum, a tudíž schází jejich charakterizace. I když existuje několik metagenomických studií mořských Chloroflexů, společenstva sladkovodních Chloroflexů zůstávají téměř neznámá. Výjimku tvoří jeden bakteriální genom...
Help us reveal underwater secrets! Institute of Hydrobiology is seeking to appoint an outstanding postdoctoral researcher in the field of aquatic and food web ecology.
Víte, jaká je kvalita vody v jihočeských nádržích a proč se stále rozšiřují sinice? Jak dopadla candátí krize na Lipně? A čím přispěla kůrovcová kalamita k zlepšení kvality vody v Plešném jezeře? Sledujte seriál Život je věda, jehož první díl je věnován Hydrobiologickému ústavu BC AV ČR.
V pondělí 5. listopadu odstartuje 18. ročník největšího vědeckého festivalu v České republice – Týden vědy a techniky Akademie věd (AV) ČR. Již tradičně se do něj zapojuje i českobudějovické Biologické centrum (BC) AV ČR, které pořádá dny otevřených dveří na všech svých pracovištích a nabízí přednášky z biologických oborů pro středoškoláky. Letos také BC AV ČR prezentuje své výsledky na...
Fotografie "Hezčí než v akváriu" Lukáše Vejříka z Biologického centra vyhrála 2. misto ve fotografické soutěži Věda fotogenická v kategorii udělované Akademickou radou.
Kde se ryby nacházejí v různých částech dne a roku? Jaké preferují stanoviště? Jaké jsou vzorce chování u komerčně důležitých druhů jako třeba štika obecná, sumec velký či okoun říční? Či jak počasí ovlivňuje ryby a jaké odchylky v jejich chování můžeme čekat při klimatických změnách?
Nejen zábavné experimenty a kvízy, ukázky živého hmyzu nebo parazitů, včelařská show, Mikrárium, či krátké dokumentární filmy. Pro odvážlivce se v pátek 5.10. otevře také labyrint chodeb a laboratoří, skrývající amulet vědění...
Herbivorie, tedy působení býložravých živočichů na rostliny, a vzájemný boj rostlin jsou dva hlavní faktory, které ovlivňují strukturu suchozemských ekosystémů. Ovlivňují jak druhové složení rostlin, tak i biomasu, kterou rostliny vytvářejí. Tato obecná pravidla jsou pro suchozemské ekosystémy známá již celá desetiletí. Ale co když chcete vědět, jak to funguje pod vodou?
Lipno, největší přehradní nádrž v České republice, od přítoku až k hrázi celý tento týden brázdí výzkumné lodě. Hydrobiologové z Biologického centra Akademie věd ČR ve spolupráci s Jihočeským územním svazem Českého rybářského svazu tu provádějí komplexní průzkum rybí obsádky. Dobrou zprávou při předešlých dvou průzkumech v roce 2016 a 2017 bylo, že populace candáta, která byla před několika...