Otolity, tedy drobné ušní kůstky ryb, které slouží především k zjištování polohy těla a jeho pohybu, byly hlavním předmětem šesté mezinárodní konference o otolitech (6th International Otolith Symposium), jež se konala na konci dubna v Keelungu na Tchaj-wanu a jíž se zúčastnili také vědci z Hydrobiologického ústavu BC AV ČR, Petr Blabolil a Allan Souza.
Vědečtí pracovníci Hydrobiologického ústavu BC AV ČR významně přispěli do nového šestidílného cyklu České televize Magické hlubiny. Dokument zavede diváky do zákoutí bohatého vodního světa v České republice. Vysílá ČT2 od 25. dubna 2018 vždy ve středu v 21:30.
Pomozte nám se sběrem plastových lahví, které poslouží pracovníkům Hydrobiologického ústavu BC AV ČR k výrobě plovoucích ostrovů. Tyto experimentální plochy slouží jako mokřady, které budou snižovat živinovou zátěž a zvyšovat biologickou rozmanitost v nádržích.
Význam vody a nutnost udržitelného nakládání s vodními zdroji připomíná Světový den vody, který se slaví pravidelně už od roku 1993 vždy 22. března. Voda, a hlavně pitná nezávadná voda je jedním z největších bohatství, které nám naše planeta dává. Na světě však žije přes miliardu lidí, které ohrožuje nedostatek pitné vody.
Významnou součást sladkovodních ekosystémů tvoří heterotrofní bičíkovci, což jsou drobné prakticky bezbarvé jednobuněčné organismy o velikosti většinou 2-8 µm. Tito nepatrní dravci představují důležitý mezičlánek v potravním řetězci sladkých vod, protože se živí zejména bakteriemi žijícími ve vodě. Různé druhy bakterií jsou přitom pro heterotrofní bičíkovce různě kvalitním zdrojem potravy....
Sumec velký je vrcholovým predátorem sladkovodních ekosystémů Evropy. Přesto, že se v posledních letech pod vlivem člověka stále šíří na nové lokality, existuje paradoxně málo informací o potravním chování tohoto druhu.
Sladkovodní mlži patří mezi nejohroženější faunistické skupiny na Zemi. Jejich životní cyklus je obvykle složitý a jejich larvy používají ryby k šíření. Proto hrají ryby významnou roli v ochraně stavů mlžů po celém světě.
V České republice byla v minulém století vybudována na říční síti více než stovka víceúčelových přehradních nádrží. Za dobu své existence prošly nádrže celou řadou změn, ze kterých lze při seriózní analýze časových řad zjistit a doložit mnoho zajímavých informací nejen o lidských aktivitách v povodí, ale také o stavu znečišťování atmosféry a změnách klimatu. Českobudějovičtí hydrobiologové z...
Na Biologické centrum přichází mezinárodně uznávaný odborník na problematiku biologie ryb, Ivan Jarić. Na Hydrobiologickém ústavu povede nově vznikající skupinu pro výzkum biologie a chování ryb pomocí telemetrických metod. Akademie věd ČR podpořila příchod Ivana Jariće z německého vědeckého institutu Leibniz-Institute for Freshwater Ecology and Inland Fisheries do České republiky udělením...
Pracovníci Hydrobiologického ústavu a výzkumné infrastruktury SoWa se zabývají studiem uvolňování skleníkových plynů, především metanu, z přehradních nádrží. Výsledky jejich výzkumu byly nedávno publikovány v prestižním vědecké časopise Water Resources Research.