Přejeme Vám krásné prožití vánočních svátků a šťastný nový rok 2023, aby byl plný naděje, lásky, radosti ze života, pevného zdraví a dobré mysli.
Chování zvířat interaguje s různými vztahy v rámci bioty a jeho variace mezi jednotlivci se mohou lišit a způsobit zkreslení ve výzkumu chování kvůli jeho dopadu na účinnost vzorkování.
Věda nejsou jen bílé pláště, dlouhé výpočty, složité grafy a obsáhlé studie. Přináší také neopakovatelné momenty a netušené krásno. Estetiku vědy se podařilo na fotografiích a ve videích zachytit zaměstnancům Akademie věd ČR pro soutěž Věda fotogenická. Pracovníci Biologického centra z letošního ročníku odcházejí opět ověnčení cenami. Jedno druhé místo, dvě třetí místa a jedno čestné uznání...
Mezi letošní laureáty Ceny Josefa Hlávky pro mladé talentované vědecké pracovníky Akademie věd ČR se zařadila Ivana Vejříková z Hydrobiologického ústavu Biologického centra AV ČR. Ceny byly slavnostně předány ve středu 16. listopadu, v předvečer státního svátku, na zámku Josefa Hlávky v Lužanech.
Hydrobiologický ústav Biologického centra AV ČR uspořádal 5.10. 2022 celostátní seminář. Místo konání: Biologické centrum AV ČR, v.v.i., zasedací místnost Ústavu molekulární biologie rostlin BC AV ČR, Branišovská 31, 370 05 České Budějovice.
Akademie věd ČR dnes ocenila mimořádné výsledky výzkumů, které přispívají k prestiži české vědy za hranicemi. Mezi oceněnými jsou i vědci z Biologického centra: Ivan Jarić, který se věnuje biologii ochrany přírody a výzkumu ryb, a Martin Volf, který zkoumá, jak se stromy brání proti býložravému hmyzu.
Až devadesát procent sumců je potřeba odlovit v jezerech jižní Evropy. Zatímco v České republice je tento největší predátor sladkých vod žádoucím zástupcem rybích obsádek, v jihoevropských jezerech představuje nepůvodní a invazní druh, který působí škody v tamním ekosystému. Hydrobiologové z Biologického centra Akademie věd ČR (BC AV ČR) společně s kolegy z Itálie a Portugalska právě startují...
Projekt Zachraň karase si klade za cíl záchranu karase obecného, který býval nejběžnějších ryb tůněk a návesních rybníčků, dnes je na pokraji vyhynutí. Ačkoli je karas obecný mistrem v přežívání nehostinných podmínek, přišel o své původní přirozené biotopy. Tuto nepříznivou situaci se rozhodli zvrátit vědci z Biologického centra Akademie věd ČR ve spolupráci s odborníky z České zemědělské...
Další magická zákoutí českých podvodních světů odhalí svá tajemství v druhé řadě cyklu Magické hlubiny.