Datum: 21.08.2018

V rybníce Svět se objevila subtropická sinice

Při pravidelném monitoringu vody zjistili hydrobiologové z Biologického centra, že se v jihočeském rybníce Svět vyskytuje subtropická sinice. Tento druh Cylindrospermopsis raciborskii byl na jihu Čech zaznamenán vůbec poprvé, což souvisí s extrémně teplým počasím, které se v Čechách stále častěji opakuje.

„Množství sinic je poměrně velké, představuje 100 mikrogramů chlorofylu na litr. To je pro srovnání asi desetkrát více, než se běžně vyskytuje třeba ve vodárenské nádrži Římov,“ říká k aktuálním výsledkům hydrobiolog Petr Znachor, který pracuje na rybnících s ponornou fluorescenční sondou, díky níž přímo na místě zjistí, kolik se ve vodě nachází sinic..

Při měření se navíc ukazuje, že sinice nejsou jenom na hladině, ale nachází se v celém vodním sloupci. „To se ovšem může během dne změnit a sinice mohou vyplavat na povrch, kde vytvoří poměrně silnou vrstvu,“ dodává Petr Znachor.

Subtropická sinice Cylindrospermopsis raciborskii. Foto: Petr Znachor

Hydrobiologové sledují asi deset jihočeských rybníků, jenom v rybníce Svět ale objevili druh subtropické sinice. „Ten se v poslední době šíří i ve střední Evropě. V současné době voda v našich rybnících může dosáhnout až teploty 30 stupňů Celsia, což už jsou podmínky, které panují ve Středomoří. Proto není divu, že při vlně veder se tato sinice může šířit u nás a nachází zde vhodné podmínky pro svůj růst,“ vysvětluje vědec.

I tato subtropická sinice obsahuje jedovaté látky. „Tento druh je nebezpečný tím, že obsahuje velmi silný toxin, který může poškozovat játra,“ upozorňuje Petr Znachor.I když lidem při koupání nehrozí akutní otrava, měli by se vodě vyhýbat. „Aby došlo k akutní otravě, museli byste takto znečištěnou vodu pít, ale přeci jenom i při koupání dost často nechtěně pozřeme vodu, a proto toto nebezpečí nelze podceňovat, zejména při opakovaném koupání v takto znečištěných lokalitách,“ varuje hydrobiolog.

Do budoucna se dá předpokládat, že organismů pocházejících ze subtropů bude u nás kvůli opakovanému extrémně horkému počasí stále přibývat.

Zdroj: Český rozhlas

 

 

Zpět

 

KONTAKT

Biologické centrum AV ČR, v.v.i.
Hydrobiologický ústav
Na Sádkách 702/7
370 05 České Budějovice

NAJÍT PRACOVNÍKA